Делимся опытом

В учреждении образования прошла серия открытых просмотров для педагогов по образовательной области «Искусство».

15 марта воспитатель дошкольного образования С.Н. Панасевич провела занятие по лепке во второй младшей группе «День рождения Карлсона». К ребятам пришёл в гости Карлсон и попросил испечь ему на праздник пирог. Педагог использовала различные методы и приёмы для развития творчества детей через использование технологии тестопластики, формировала умение декорировать изделие, воспитывала самостоятельность, аккуратность, трудолюбие. По итогам занятия Карлсон получил в подарок от детей «шедевры кулинарного искусства». Воспитанникам группы очень понравилась работа с тестом, о чём они с удовольствием делились вечером со своими родителями.

20 сакавіка выхавацель дашкольной адукацыі Г.М. Кавальчук  разам з выхаванцамі рознаўзрастковай групы распісвала вялікодныя яйкі. Спачатку выхаванцы пазнаёміліся з нацыянальнымі традыцыямі народных святаў у агульным  і з вялікаднём у асобнасці. Далей дзеці разглядвалі ўпрыгожваныя  “святочныя яйкі”, складалі з дапамогай картак геаметрычны арнамент, старэйшыя выхаванцы прыгадвалі знаёмыя дэкаратыўныя элементы. Пад час працы дзеці дэманстравалі мастацкую творчасць, цікавасць да малявання, пачуццё рытму, раўнавагі, сіметрыі і адзінства,  у чым пераканаліся педагогі ўстановы, разглядаючы малюнкі выхаванцаў.

22 сакавіка выхаванцы старэйшай групы разам з Н.М. Плеска адправіліся на модны паказ у музей старажытнага беларускага мастацтва. Дзеці выступалі ў ролі экскурсаводаў: пазнаёмілі гасцей з нацыянальнымі асаблівасцямі культуры беларускага народа, з элементамі нацыянальнага адзення. Дзякуючы мультымедыя, выхаванцы даведаліся, што і ў сучасны час людзям падабаецца адзенне ў нацыянальным стылі, і, нават, мадэлі дэманструюць адзенне з беларускім арнаментам. На занятку дзеці з задавальненнем упрыгожвалі туфлі беларускім раслінным арнаментам. Быць дызайнерамі моднага сучаснага абутка ім спадабалася.